Utskrivet 2018-12-11

Till navigering

Kontaktuppgifter till barnhälsovårdsenheter

[Centrala barnhälsovårdsenheter]

Namn och adresser på barnhälsovårdsenheter förändras med tid. Stämmer personer och kontaktuppgifter? Om inte - kontakta redaktionen

Blekinge 

Johanna Tell, BHV-samordnare
johanna.tell@ltblekinge.se

Mobil: 0734-471287

Lena Hoffner Carlsson, BHV-samordnare
lena.hoffner-carlson@ltblekinge.se

Mobil 0734-476370

Adress
Hälsovalsenheten
Wämö Center
371 81 Karlskrona
Telefon: 0455-73 65 95

Dalarna

Ulrika Nygren, BHV-samordnare
ulrika.nygren@ltdalarna.se

023-49 06 60, 070 533 22 17

Agneta Olsson Liljestig, administratör
agneta.olsson-liljestig@ltdalarna.se

023-49 06 62

Adress
BHV-enheten
Falu lasarett
791 82 Falun

Gotland

Yvonne Shatohin, BHV-samordnare
yvonne.shatohin@gotland.se

Telefon: 0498-26 82 42

Adress
BHV-enheten, Region Gotland
Brömsebroväg 8
621 39 Visby

Gävleborg

Kerstin Larsson, BHV-samordnare
kerstin.k.larsson@regiongavleborg.se

Mobil: 026-155178

Anna Söderlund, BHV-samordnare
anna.a.soderlund@regiongavleborg.se

Mobil: 0270-770 90

Adress
Barnhälsovårdsenheten Gävleborg
N:a Rådmansgatan 8b
803 11 Gävle

Halland

Gerd Almqvist-Tangen, BHV-utvecklare
gerd.almquist-tangen@regionhalland.se

Mobil: 070- 200 59 02

Adress
Barnhälsovårdsenheten
Sjukstugegatan 10
434 80 Kungsbacka

Telefon: 0300-56 55 91, 070-3365591 

Jämtland Härjedalen

Jennie Hedman, vårdutvecklare
jennie.hedman@regionjh.se

Mobil: 073-808 16 81

Elisabeth Palmqvist, administratör
elisabeth.palmqvist@regionjh.se

Telefon: 063-15 39 57

Adress
Föräldra-Barnhälsan
Östersunds sjukhus
831 83 Östersund
Telefon: 063-153924, 063-154936

Jönköping

Marie Golsäter, verksamhetsutvecklare
marie.golsater@rjl.se tel: 0722-417 511
Marie Persson, administratör
marie.persson@rlj.se 
Postadress
Barnhälsovårdens centrala utvecklingsteam
Landstingets kansli
Box 1024
Besöksadress
Husargatan 4
551 11 Jönköpng 
Telefon: 036-324176, 036-325199 

Kalmar

Annelie Linder, BHV-samordnare
anneli.linder@ltkalmar.se

Mobil: 070-703 51 09

Adress
Barnhälsovården i norra Kalmar län
Drottninggatan 22
598 84 Vimmerby

Jennie Gladh, avdelningschef
jennie.gladh@ltkalmar.se

Mobil: 072-713 16 69

Adress
Barnhälsovården i södra Kalmar län
Södra Malmgatan 7
392 34 Kalmar

Anna Hallengren-Axelsson, administratör
anna.hallengren.axelsson@ltkalmar.se

Ann-Charlotte Jonsson, verksamhetschef
ann-charlotte.jonsson@ltkalmar.se

Mobil: 070-663 14 19

Adress
Barnhälsovården i Kalmar län
Södra Malmgatan 7
392 34 Kalmar

Landstinget i Kalmar län/Barnhälsovården

Kronoberg

Helena Nyström, BHV-samordnare
helena.nystrom@kronoberg.se

Mobil: 0709-844987

Adress
Västra Esplanaden 9A, plan 2
352 31 Växjö
Telefon: 0470-586803

Norrbotten

Eva Berg, BHV-samordnare
eva.m.berg@norrbotten.se

Mobil: 070-3058929

Adress
Länsenheten MHV/BHV Kompetenscentrum
Höstvägen 7, Box 11064
976 27 Luleå

Telefon: 0920-71461

Skåne

Linda Håkansson, vårdutvecklare
linda.m.hakansson@skane.se

Mobil: 076-887 18 78

Malin Skoog, vårdutvecklare
malin.e.skog@skane.se

Mobil: 076-887 18 42

Margareta Berglund, vårdutvecklare
margareta.berglund@skane.se

Mobil: 076-887 15 91

Ylva Thor, vårdutvecklare
ylva.thor@skane.se

Mobil: 076-887 18 65

Anette Karsch, vårdutvecklare
anette.karsch@skane.se

Mobil: 072-5165647

Micaela Nilsson, vårdutvecklare
micaela.f.nilsson@skane.se

Mobil: 072-206 65 80

Marita Ståhl, administratör
marita.stahl@skane.se
Adress
Kunskapscentrum för Barnhälsovård
Ängelholmsgatan 3 A
205 02  Malmö
Telefon: 040-333450, 0768-870736
Vårdgivare i Skåne/Kunskapscentrum för barnhälsovård

Stockholms län

Catharina Neovius, vårdutvecklare

catharina.neovius@sll.se

08-616 15 49, 072-599 36 25

Jeanette Björnell, vårdutvecklare

jeanette.bjornell@sll.se

08-616 15 46, 072-599 35 74

Anna Fröjlinger, vårdutvecklare

anna.frojlinger@sll.se

08-616 15 45, 072-599 35 54

Anncharlotte (Lotta) Lindfors, vårdutvecklare

anncharlotte.lindfors@sll.se

 08-616 41 16, 070-484 27 21

Viviann Johnsson, administratör

viviann.johnsson@sll.se

08-616 41 15, 072-569 42 91

Adress
Barnhälsovårdsenheten i Stockholms län
Rosenlunds sjukhus
Tideliusgatan 12, 1 tr
118 60 Stockholm
Vårdgivarguiden/Område BVC

Södermanland - Sörmland

Jennie Nimborg, vårdutvecklare
jennie.nimborg@dll.se

076-14 56 343

Ulrika Svea Nygren, vårdutvecklare
ulrika.s.nygren@dll.se

073-866 11 96

Petra Cedergren, administratör
petra.cedergren@dll.se

 016 - 10 36 46

Kerstin Besterman Ericsson, administratör

kerstin.besterman.eriksson@dll.se

016-10 36 46

Adress
Barnhälsovården Sörmland
Mälarsjukhuset
631 88 Eskilstuna

Uppsala

Sara Nielsen, samordnare

sara.nielsen@akademiska.se

018-6115973

Thomas Wallby, vårdutvecklare
thomas.wallby@akademiska.se

 018-611 59 78

Maria Engström, vårdutvecklare
maria.engstrom@akademiska.se

 018-611 59 71

Marie Blomberg, assistent
marie.blomberg@akademiska.se
 018 - 611 59 70

Postadress:
Barnhälsovården 
Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala

Besöksadress:
Islandsgatan 2, entré B, plan 3
Uppsala

Västerbotten

Birgitta Isaksson, BHV-samordnare
birgitta.isaksson@vll.se

Mobil: 070-643 57 57

Katrin Öhgren, administratör
katrin.ohgren@vll.se

Postadress
Barnhälsovården
Norrlands universitetssjukhus
901 85 Umeå
Besöksadress
Landstingshuset
Köksvägen 11,
907 37 Umeå

Telefon: 090-785 20 90

Västernorrland - Medelpad och Härnösand

Eva-Lena Östholm, vårdutvecklare
eva-lena.ostholm@lvn.se

Mobil: 070-190 33 81

Adress
Landstingen Västernorrland, Folhälsa och vårdval, Föräldra- och barnhälsovårdsenheten
Länssjukhuset
851 86 Sundsvall
Telefon: 060-18 07 20

Västernorrland - Kramfors, Sollefteå och Örnsköldsvik

Anita Riedeburg, vårdutvecklare
anita.riedeburg@lvn.se

Mobil: 0730- 56 71 74

Adress
HC Ankaret
Sjukhusgatan 5 b
891 89 Örnsköldsvik

Telefon: 0660-29 27 58

Värmland

Cristina Gillå, BHV-samordnare
cristina.gilla@liv.se

Telefon: 054-61 66 76

Isabel Lindgren, administratör
isabel.lindgren@liv.se
Adress
Barnhälsovårdsenheten, LiV
Rosenborgsgatan 50
651 82 Karlstad
Telefon: 054-61 66 77
Landstinget i Värmland/Utvecklingsenheten för mödra- och barnhälsovård

Västmanland

Karin Almén Åberg, vårdutvecklare
karin.aberg@regionvastmanland.se

021-17 39 86, 070-622 20 85

Anette Eklund, vårdutvecklare
anette.eklund@regionvastmanland.se

021-17 31 09, 072-154 15 77

Postadress
Västmanlands sjukhus Västerås
721 89 Västerås
Besöksadress
Barnhälsovårdsenheten, ingång 2, plan 12
Västerås
Telefon: 021-17 31 09

Västra Götaland - Fyrbodal

Susanne Olsson-Kristiansson, vårdutvecklare
susanne.olsson-kristiansson@vgregion.se

Mobil: 070 - 082 32 59

Mikaela Johansson, administratör
mikaela.johansson@vgregion.se

Adress
Centrala Barnhälsovården
Uddelvalla sjukhus
451 80 Uddevalla
Telefon: 010-4416480
Central barnhälsovård i Västra Götaland
 

Västra Götaland - Göteborg och Södra Bohuslän

Sofia Wijk, verksamhetsutvecklare
sofia.wijk@vgregion.se

Mobil: 070-085 25 36

Ann Jansson, verksamhetsutvecklare
ann.e.jansson@vgregion.se

Mobil: 076-760 66 90

Petra Jufalk, administratör
petra.jufalk@vgregion.se
Adress
Centrala Barnhälsovården Göteborg och Södra Bohuslän
Lillhagsparken 6
422 50 Hisings Backa
Telefon: 0768-34 77 12
Central barnhälsovård i Västra Götaland
 

Västra Götaland - Skaraborg

Christina Djäken, verksamhetsutvecklare
christina.djaken@vgregion.se

Mobil: 070-931 50 52

Annika Forss, administratör
annika.forss@vgregion.se
Adress
Centrala Barnhälsovården Skaraborg
Långgatan 18
541 30 Skövde
Telefon: 010-441 38 21, 0709-46 56 80
Central barnhälsovård i Västra Götaland
 

Västra Götaland - Älvsborg Södra

Karin Apelkvist, verksamhetsutvecklare
karin.apelkvist@vgregion.se

Mobil: 076-109 64 46

Gun-Britt Szymanski, administratör
gun-britt.szymanski@vgregion.se
Adress
Barnhälsovården
Bryggaregatan 5
503 38 Borås
033- 20 85 70
Central barnhälsovård i Västra Götaland

Örebro

Maria Lindh, vårdutvecklare
maria.lind@regionorebrolan.se

Mobil: 072-72 270 28

Annica Olofsson, administratör
annica.olofsson@regionorebrolan.se
Adress
Barnhälsovården, Region Örebro län
Box 1613
701 16 Örebro
Telefon: 019 - 602 70 37
Region Örebro län/Barnhälsovården

Östergötland

Åsa Pettersson, verksamhetschef
asa.pettersson@regionostergotland.se

Telefon: 010-103 85 14

Malin Wallberg, verksamhetsutvecklare
malin.wallberg@regionostergotland.se

Mobil: 010-103 50 66

Marie Andersson, administratör
marie.eli.andersson@regionostergotland.se
Adress
Barnhälsovården
Torkelbergsgatan 11
581 91  Linköping
Telefon: 010-103 74 83
Region Östergötland/Barnhälsovårdsenheten i Östergötland
Redaktör:
Redaktionsrådet för Rikshandboken i barnhälsovård

Till ämnesöversikt